2015. február 27., péntek

Rajzpályázatos sikerek: A színház világa

Nem minden évben szoktam a Heves Megyei Pedagógiai Intézet által rendszeresen meghirdetésre kerülő rajzszaktárgyi versenyre küldeni pályamunkákat. Egész pontosan, mióta ebben az iskolában tanítok az idei volt a második alkalom. Először két éve neveztünk be a "Képzelt lény" című pályázatukra (lásd 2014.februári bejegyzés: Tantárgyi verseny 2013). Akkor is szép sikereket értünk el, s most sem panaszkodhattunk. Hat tanulónk készített munkákat, s mind a hat pályamunka bekerült a kiállításon szereplő ötven alkotás közé, pedig a szervezők szerint több, mint háromszáz rajz érkezett be hozzájuk. Az 5-6. évfolyamosoktól a Tündérszép Ilona és Árgyélus királyfi meséhez vártak jelmez- és díszlettervet, a 12 évnél idősebbeknek ugyan ezt kellett készíteniük a Lúdas Matyi című meséhez. Hát persze, hogy az én leánykáim mind a Tündérszép Ilona ruháját tervezték meg! Barbinak, az évei száma miatt a Lúdas Matyi jutott, de ő egyáltalán nem bánta!
  Egerben, a Forrás Gyermek- Szabadidő Központ bejáratánál pont úgy, mint két éve, ismét a mi tanulónk festménye szerepelt a kiállításra invitáló plakáton. Ezt látva a gyerekek izgatottsága egyre nőtt, remélvén, nem hiába tettük meg ezt a közel egy órás autóutat.  Valóban így volt. Zsoltész Bogi festménye első helyezett lett, míg Bedross Kinga a második díjat kapta meg. Nem csak a díjaknak örültünk, hanem annak is, hogy elkísért bennünket a kiállításra Incike igazgató néni és Marika igazgató helyettes néni is, aki a pályázaton résztvevő gyerek többségének  osztályfőnöke volt alsóban.

Zsoltész Boglárka (6.o.) 1. helyezés


Bedross Kinga (6.o.) 2.helyezés
                                                                             

Balázs Barbara 15 éves



Kádár Anna Viktória 5.o.

Liziczai Fruzsina 6.o.

Rusznyák Nelli 6.o.


























2015. február 19., csütörtök

6.osztály: Hajfonatkorongok

Bár az új, összetömörített történelem tanítás szerint is az ötödik tanév második félévben (csak kicsit korábban) vettük a honfoglaló magyarság vándorlását, letelepedését sőt az egész Árpád-kort, a honfoglaló magyarok művészetét azonban én jobbnak láttam továbbra is hatodik osztály első félévében tárgyalni. Ily módon ugyan van egy kis fáziskésésünk a történelem tananyaghoz képest, de ez még nem okoz problémát. Alkalmas volt ez az óra az előző év történelem óráin tanultak felelevenítésére, ismétlésére is. Ehhez a témához kapcsolódóan elsőként egy egyszerűnek tűnő, de sok gyerek által kedvelt feladattal kezdtünk, kiegészítettük a hajfonatkorong motívumokat. Ez után a magunk által tervezett korongok következtek.




Frecskó Attila



Tatár Virág

Csépány Hanna


Kis Hanna










2015. február 13., péntek

Történelem szakkör 6. osztály, szituációs játékok

Kreatívak vagyunk, ezt mindig is mondom a gyerekeknek, s hogy ez mennyire igaz, az is alátámasztja, hogy nagyon szeretik a szituációs játékokat. A hatodikosokkal, mitagadás megküzdöttünk az előző fejezettel történelemből. A nagy földrajzi felfedezéseknek vannak érdekes, izgalmas részei, történetei és azt szerették is a gyerekek, de a nevek, évszámok s az ehhez kapcsolódó események megjegyzése okozott azért nekik némi nehézséget  a folytonos ismétlés ellenére is. Ezért találtam ki, hogy dolgozzuk fel szakkörön a földrajzi felfedezéseket. Több szituációs témát összeírtam, s ezek közül választottak a gyerekek. Megadtam hozzá irodalmat, neten elérhető anyagokat, hátha így jobban sarkallom őket az egyéni tudásszerzésre. Jó és szórakoztató kis bemutatók születtek. Az első csoport Magellán útjához kapcsolódóan állította össze a játékát. Azt a pillanatot játszották el, mikor a kikötői kocsmába megérkeznek Magellán tengerészei, s elmesélik, hogy mi történt velük s az expedíció vezetőjével. Még Magellán egyik gyermeke és felesége is megjelentek a színen és zokogva vették tudomásul a családfő halálát. A legszórakoztatóbb karaktere a játéknak Atisz volt, aki igen jól alakította a hitetlenkedő, kötekedő kocsmatölteléket, s váltig állította, hogy ő bizony nem hiszi el, hogy a Földet meg lehet kerülni, mert az bizony, mindenki tudja, hogy lapos, és ha túl messzire mész leesel róla a hajóddal, expedicióddal együtt. Ráadásul még olyan emberekkel is találkozhatsz, akik a fejüket a kezükben hordják, vagy akkora a fülük, hogy azzal takaróznak. Ezeket a régi mendemondákat persze ismerték a gyerek, de Atisz olyan jól adta elő, hogy dőltünk a nevetéstől.
A második csapat Kolombusz megérkezését mutatta be, kidomborítva a tengerész élet nehézségeit, utalva az expedició hajóinak sorsára. Ez is egy igen jól sikerült, humoros, szórakoztató és nem utolsó sorban ismereteket nyújtó előadás volt. Mind igen jól éreztük magunkat, s talán kicsit életszerűbben tapasztaltuk meg az újkor hajnalának ismeretanyagát.