Ebben a bejegyzésben újabb adalékkal szolgálok a kiklet nép történelméhez. Ahogy azt már korábban írtam, a Nemzeti Tehetség Program, az Emberi Erőforráskezelő, az Oktatásfejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett pályázaton iskolánk 1 898 000 Forintot nyert. Mi e pályázat keretében (NTP KKI-16-0319) alaposabban kidolgozzuk ennek az általunk elképzelt civilizációnak a történelmét, s mindezt leletekkel támasztjuk alá.
A pályázati összegből több mint egy millió Forint értékben vásároltunk rajzeszközöket, pasztellkrétát, anilinesfestékeket, temperát, zseléstollakat, rajzlapokat, kartonokat, akvarell- és Ingerspapírokat. Továbbá tűzzománc készítéséhez rézlemezeket, zománcfestékeket, zománcporokat, rézhuzalokat, eszközöket.Gyapjút a nemezeléshez, gyöngyöket, a batikoláshoz vásznat, ruhafestékeket , linómetsző késeket, linólemezeket és egy tűzzománcégető kemencét.
Mi pedig nem tétlenkedtünk. Még ősszel, mikor még kinn tudtunk tartózkodni a szabadban, készítettük el a kiklet királyok törvényoszlopait, tábláit, amire természetesen az általunk elképzelt kiklet írással írtuk a tudnivalókat. Mi tagadás, volt, hogy a nagy munkában néhány vékonyabb Ytong tégla eltört, elrepedt, de lássuk be, ettől csak hitelesebb lett a dolog, végül is ezek tárgyi leletek lennének...Az Ytong téglát nagyon jól lehet megmunkálni, élvezik is a gyerekek, de a tavalyi alkotótábor tapasztalatain okulva, mindenkinek javaslom, benn a teremben meg se próbálja. Az írásjelek, írásos emlékek megalkotása után elkészítettük a kikletek egyes használati tárgyait is. Ezeket papírmaséból és agyagból formáztuk meg. Megszülettek a kiklet lábbelik, amulettek, kis dobozkák, tálak.
Az utolsó képek a gödörégetéssel kiégetett kiklet kerámiák kiszedését illusztrálják. Sajnos, úgy tűnik, kissé kijöttünk a gödörégetés gyakorlatából, valójában nem teljesen égtek ki a kerámiáink, s a macska-szobrok komoly sérüléseket szenvedtek. De sebaj, a témánkba a sérült, törött cserepek is jól beilleszkednek.
Az égetőgödör kibontásakor készült képek: